lokality

Táto sekcia slúži na publikovanie článkov o lokalitách na pozorovanie vtáctva s podrobnejším opisom lokality a zoznamom druhov, ktoré možno na danej lokalite pozorovať. Kratšie články z jednej návštevy sú zaradené v sekcii "Trip Reports". Všetky články je možné prehľadávať cez okienko vyhľadávania v pravom hornom rohu.

Meniaca sa krajina

Mara1950Velmi rad si po veceroch prezeram ortofotomapy. Aspon virtualne som tak trochu v terene a casto planujem rozne akcie za vtakmi a za prirodou, z ktorych velku vacsinu nikdy neuskutocnim. Myslim, ze u vacsiny je to podobne.  V roznych mapovych zdrojoch je uz pekna zbierka ortofotomap. Na Google Earth je casova os, kde sa daju mapy pekne menit podla roku, v ktorom boli snimky urobene. Nedavno som natrafil na slovensky projekt historickych ortofotomap http://mapy.tuzvo.sk/HOFM/. Su tam velmi podrobne letecke snimky Slovenska z roku 1950 a z roky satelitne snimky z roku 2010, ktore som inde nevidel. Napadlo ma poskladat z nich animaciu. Vybral som si moju oblubenu lokalitu - vtok Vahu do Liptovskej Mary, kde rad chodim pozorovat najma na jesennych tahoch bahniaky (teda posledne roky kvoli roznym inym prioritam pomenej). Mapy nasleduju v tomto poradi- 1950, 2001, 2006, 2010 a 2012. Najskor animacia, potom jednotlive snimky. Z vtacej perspektivy je naozaj v urcitych obdobiach vtok Vahu pre migrujuce vodne vtactvo magnetom!

Vodné vtáctvo Liptovskej Mary a okolia v r. 1975 - 2004

vrlikPrehľad pozorovaní vodného a na vodu viazaného vtáctva vodnej nádrže Liptovská Mara a okolia v období rokov 1975 - 2004. U druhov , ktoré som nezistil ja udávam mená pozorovateľov osobitne, u bežných druhov sú len všeobecné poznámky, u vzácnych všetky pozorovania.

 

 

 

Tips - upload

Who's online

We have 60 guests and 3 members online